Mówiąc o pozytywnej postawie wobec własnego życia często mamy na myśli zastosowanie w praktyce różnego rodzaju narzędzi coachingowych. Mają one na celu przede wszystkim wesprzeć rozwój osobisty i zawodowy w zależności od naszych osobistych potrzeb i preferencji.

Koncentrujemy się na budowaniu lepszej wersji siebie, przełamywaniu osobistych barier i ograniczeń. Działamy według zasady „chcieć to móc" patrząc na to co przed nami z każdym krokiem budujemy naszą lepszą przyszłość. Jednakże każdy z nas pamięta to, co działo się kiedyś, jakiś czas temu. Niezależnie od tego czy było to dość dawno czy dosłownie kilka dni temu, przywołujemy w pamięci konkretne obrazy czy wydarzenia.

Czasami są one na tyle złe, że paraliżują nasze obecne działanie czy też stanowią podszept pesymistycznego nastawienia do życia. Zbyt duże przywiązanie do przeszłych niepowodzeń, przykrości czy niedostatków rujnuje nasze życie teraźniejsze oraz przyszłe. Czasem trudno rozprawić się z demonami przeszłości, ale warto podjąć tę walkę.  Zdecydowanie pomocne jest w tym przypadku generowanie dobrych wspomnień poprawiających nasze obecne samopoczucie. Mogą one mieć wartość uzdrawiającą, która poprawi jakość naszego życia psychicznego. Jest kwestią bardzo indywidualną co danej osobie przywróci pozytywne wspomnienia.

Może to być na przykład zastosowanie filmoterapii i odwoływanie się do obejrzanych wcześniej filmów, które dają nam np. poczucie odprężenia, dobrze spędzonego czasu i miłej zabawy. Osobiście mam na liście kilka takich filmów, które zawsze poprawią mi humor, a odwołanie do nich jest przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Do nich zaliczam chociażby "Powrót do przyszłości", "Pogromcy duchów" czy "Blues Brothers".

Oczywiście tytułów jest więcej, ale pomyślałam o tych właśnie ponieważ repliki samochodów zobaczyłam ostatnio na wystawie w Galerii handlowej M1 w Czeladzi. Dorośli z uśmiechem na ustach robili sobie pamiątkowe zdjęcia, wspominając tytuły filmów i ich fabułę .Dla dzieci była to przede wszystkim fajna zabawa w kierowców śmiesznych samochodów. Wspomnienia, te dobre mają ogromną wartość również terapeutyczną. Pamiętajmy o tym.