Bardzo często mówię o tym, że uwielbiam spotykać  się z hobbistami reprezentującymi przeróżne zainteresowania i pasje. Od takich osób można się dużo nauczyć i dowiedzieć. Swoją wiedzą dzielą się bardzo chętnie, czyniąc to z prawdziwą przyjemnością.

Dwaj studenci, których poznałam prowadząc zajęcia na uczelni są właśnie takimi pasjonatami. Dzięki nim wraz z grupom studentów wybrałam się dzisiaj na XIII Międzynarodowy Festiwal Modeli Redukcyjnych. Otrzymaliśmy potężną dawkę wiedzy na temat tworzenia modeli oraz technik ich wykonywania. Większość modeli ma swoje miejsce w historii (np. lotnictwa) i wiążą się z nim konkretne wydarzenia.

Sala wystawiennicza wywarła na mnie duże wrażenia. Ogrom modeli począwszy od samolotów, czołgów, samochodów a skończywszy na figurkach wiernie odtwarzających rysy twarzy. Było też nawiązanie do filmu Star Wars, a przebrane osoby prezentowały kostiumy licencjonowane. Wszyscy wystawcy chętnie rozmawiali z odwiedzającymi wystawę i odpowiadali na pytania. Część prezentowanych modeli była ruchoma, a niektóre z nich wydawały jeszcze charakterystyczne dźwięki a nawet zapachy. Jakość i precyzja wykonanych modeli redukcyjnych budziła zachwyt. Wiele godzin pracy, skupienia nad konkretnym modelem daje wspaniały efekt końcowy.

Komisja podczas Festiwalu decyduje o zwycięzcach w poszczególnych kategoriach. Dla mnie osobiście wszystkie modele zasługują na zainteresowanie i podziw. Serdecznie zachęcam całe rodziny do odwiedzenia wystawy i skorzystania z atrakcji towarzyszących jeszcze w niedzielę 13 marca 2016 w godzinach 9.00-13.00. Festiwal Modeli odbywa się w  hali sportowej „Na skarpie” w Bytomiu, ul. Frycza-Modrzewskiego 5a.

Oficjalna strona - XIII Międzynarodowy Festiwal Modeli Redukcyjnych.