Renaty Oleksy podejmuje zagadnienia bezpośrednio odnoszące się do  związków nieformalnych. Prezentuje prawa i obowiązki wynikające z przyjęcia takiej formy relacji pomiędzy partnerami.

W dzisiejszych czasach konkubinat jest dosyć często wybieranym sposobem na życie dwojga kochających się ludzi. Niejednokrotnie konkubent jak i jego konkubina nie zdają sobie sprawy z pewnych ograniczeń czy wręcz trudności bezpośrednio wynikających z konkretnych aktów prawnych. Oczywiście nieznajomość prawa szkodzi, a tym samym nie zwalnia z odpowiedzialności.
 
Często prowadzi do niemiłych niespodzianek z którymi mogą mieć do czynienia osoby żyjące w związkach nieformalnych.  Autorka w bardzo przystępny sposób przedstawia wiedzę  na ten temat. Pokazuje różnicę pomiędzy prawami i obowiązkami małżonków oraz konkubentów w świetle  prawa. To samo dotyczy zagadnień związanych z sytuacją dziecka/dzieci,  spraw spadkowych czy sytuacji losowych. Również działalność gospodarcza jednego z partnerów w małżeństwie oraz konkubinacie wygląda zdecydowanie inaczej.
 
W ramach studium przypadków autorka opisuje przypadek chorej kobiety oraz  perypetii życiowych jej partnera i ich wspólnego dziecka. W ten sposób jeszcze dobitniej obrazuje potrzebę zalegalizowania pewnych spraw. To do czytelnika należy decyzja czy sformalizować związek czy żyć  w konkubinacie. Należy jedynie zwrócić uwagę na zabezpieczenie prawne. W ostatnim rozdziale autorka dokładnie precyzuje jakie dokumenty najlepiej podpisać dużo wcześniej, aby żyć  spokojnie. Gdy jednak pojawią się problemy, również te wynikające z przepisów prawa warto sięgnąć po pomoc mediatora, który pomoże w tworzeniu umów, wypracowaniu porozumienia czy podziale majątku do czego zachęca autorka.

 Tekst napisany jest bardzo przystępnie choć dotyczy konkretnych aktów prawnych, ale już po interpretacji tak, aby każda osoba mogła odnaleźć stosowne porady i by zorientowała się na co zwrócić uwagę podejmując decyzję o życiu w konkubinacie.

Gorąco polecam - Iwona Tyrna-Łojek