Po okresie intensywnych przygotowań, same święta  wielkanocne  okazały się zdecydowanie spokojniejsze. Jeżeli do tego jeszcze dodałam wypoczynek w plenerze to znalazłam wystarczająco dużo czasu na przeczytanie kolejnej książki.  

Do tej pory poznałam  wiele poradników z zakresu psychologii biznesu i rozwoju człowieka. To  spowodowało, że czasami mam uczucie deja vu, dokładnie tak jakby ktoś nacisnął na klawiaturze przycisk „kopiuj”, a potem „wklej” i to dużych fragmentów tekstu. W przypadku powielanych wielokrotnie niesprawdzonych tez dzieje się podobnie jak z kłamstwem powtarzanym  wiele razy, które niejako z automatu staje się  prawdą. Zdecydowanie zbyt wiele tez z zakresu psychologii funkcjonuje jako prawdziwe bez naukowego potwierdzenia bądź też brakuje im  zestawienia z nowymi wynikami badań.

W książce 59 sekund. Robert Wiseman opisuje przebieg wielu eksperymentów psychologicznych pokazując czytelnikowi możliwość ich praktycznego zastosowania. Opisy są lekkie, z poczuciem humoru, ale też odnoszą się do twardych dowodów i wniosków z badań. Część z nich porusza zagadnienia często poruszane w tego typu poradnikach, a część dotyczy zupełnie innych, mało znanych doświadczeń.
Książkę zdecydowanie poleciłabym trenerom rozwoju osobistego, ponieważ autor podaje twarde dowody na konieczność zmiany  podejścia np. do afirmacji czy wizualizacji, które tak naprawdę nie są skuteczne, a jedynie poprawiają nastrój. Takich „odkryć” w książce znajdziemy sporo. To  pozwala na wypracowanie w sobie pokory i dystansu do naszej wiedzy, którą należy sukcesywnie uzupełniać i zestawiać ze współczesnymi wynikami badań.

Solidne podejście autora do podejmowanych zagadnień przejawia się również w odniesieniu do fachowej literatury, wskazującej na rzetelność Roberta Wisemana wobec prezentowanych badań.  Ponad 15 % książki stanowi bibliografia. Mimo to książkę 59 sekund czyta się zdecydowanie przyjemniej niż typowy naukowy poradnik psychologiczny. Do tego każdy rozdział jest solidnie, ale krótko podsumowany. Często  też pojawiają się testy, które można wykonać  oraz od razu zestawić z wynikami i analizą. Wszystko to sprawia, że książkę czyta się szybko i z zainteresowaniem, a gdy się kończy myślimy sobie - to już ? tak szybko? Osobiście, zdecydowanie polecam.

Tytuł:

 "59 sekund. Pomyśl chwilę, zmień wiele”Autor

Robert Wiseman

.