Ostatnio przekonałam się, że w hotelowym holu przy dobrej kawie też można się zaczytać tracąc poczucie czasu. Jak tylko sięgnę pamięcią interesowały mnie wszelkie informacje na temat rozwoju i zmian w życiu. Dlatego sięgnęłam po książkę Angeliki Chimkowskiej „Psychologia zmiany w życiu i biznesie”.

Sama konstrukcja książki mile mnie zaskoczyła, ponieważ łączy ze sobą wiedzę naukową z praktycznymi przykładami oraz postacią nazwaną przez autorkę „Everymanką”. Pozwala na płynne przechodzenie od naukowej wiedzy na temat ludzkiego mózgu i jego funkcjonowania, do opisu konkretnych zachowań ludzkich. Pokazuje, że zmiana jest procesem, który wiążę się ze żmudną pracą nad sobą, a brak silnej woli może naprawdę dać się we znaki.

Czytelnik otrzymuję narzędzia pracy nad sobą, pytania na które powinien sobie odpowiedzieć przed i w trakcie zmiany, jak również solidną motywację, aby zacząć i wytrwać w zmianie. Co najważniejsze podkreślone zostało, że zakończenie zmiany nie jest ostatnim punktem działania - teraz warto zadbać o utrzymanie tego stanu. Moim zdaniem, jest to jedna z tych książek po które warto sięgnąć.

Na koniec jeszcze jedna uwaga: w trakcie czytania książki i na jej końcu pojawia się informacja, że autorka jest mamą trójki dzieci. Dziękuje mamie za opiekę nad najmłodszym dzieckiem, dzięki czemu mogła pisać. Inne osoby również ją motywowały i wspierały, a podziękowania dla nich znalazły się w książce.  To bardzo budujące szczególnie dla kobiet, które wychowując dzieci chciałyby zrobić jeszcze coś więcej. To możliwe, choć wymaga wsparcia i dobrej organizacji pracy.


Tytuł:

Psychologia zmiany w życiu i w biznesie


Autor:

Angelika Chimkowska