Książka oprócz przedmowy, zakończenia oraz bibliografii zawiera trzy kluczowe rozdziały. W pierwszym czytelnik zapoznaje się z teorią dotyczącą mózgu człowieka, jego działania, nawyków, emocjonalności a także jego plastyczności. Dużo miejsca autorzy tekstu poświęcają sile zniekształceń poznawczych, zasad moralnych i schematów emocjonalnych.


Drugi tom poświęcony został scharakteryzowaniu różnego typu narzędzi, które są pomocne w przejmowaniu kontroli nad własnym zachowaniem. Znajdziemy tu wiele dobrze opisanych przykładów a także konkretnych rozwiązań jak warto postąpić, na jakie pytania odpowiedzieć by lepiej siebie poznać. Trzeci rozdział jest jeszcze bardziej praktyczny, zawierający przykłady analizy problemów i dostosowanie do nich technik, z których możemy uczynić codzienna praktykę.


Zakres tematyczny tego rozdziału jest bardzo szeroki (min. stres, niepokój, lęk, smutek, samoocena, wypalenie, przygnębienie, gniew, impulsywność, alkohol, sen, aktywność fizyczna, dieta, relacje rodzinne, przyjaźń, miłość, żałoba, rozstanie. Dosyć często autorzy odwołują się do poprzednich rozdziałów, sugerując czytelnikowi powrót do wspominanych treści co powoduje, że książkę najlepiej czyta się w wersji papierowej.


Książka umożliwia czytelnikowi nazwanie swoich zachowań, podpowiada, jak radzić sobie z niektórymi emocjami, ale nie zastąpi rozmowy z psychologiem czy terapeutą.


Jednakże opisy narzędzi do pracy nad sobą są interesujące, dobrze opracowane i warte przepracowania w razie potrzeby.


Tytuł:


"Jak zostać swoim terapeutą. Teoria i praktyka panowania nad mózgiem i emocjami”




Autor


Anne-Helene Clair, Vincent Trybou.