Na okładce książki znajdziemy podtytuł „50 sposobów na zbudowanie kultury innowacyjności, współpracy i zaangażowania”, który doskonale charakteryzuje to czego dotyczy ten podręcznik.

W pierwszej części autorzy opisują znaczenie rytuałów, typy oraz zasady ich wprowadzania.

Druga część to spełnienie obietnicy danej przez K.Ozenc i M. Hagan czyli bardzo szczegółowy opis rytuałów, które można wprowadzić w pracy. Trzeba przyznać, że charakterystyka poszczególnych rytuałów jest bardzo dokładna, ale i niesamowicie przejrzysta. Podczas wnikliwych rozważań zawsze znajdziemy cztery kategorie:

  • zastosowanie
  • rodzaj rytuału (indywidualny czy zespołowy)
  • rekwizyty
  • poziom trudności (podanie stopnia zaangażowania w planowanie oraz poziomu niezbędnych kosztów jakie trzeba ponieść wprowadzając konkretny rytuał)


W ostatnim rozdziale autorzy zachęcają do tworzenia własnych rytuałów, które są typowym procesem projektowym składających się z trzech części: odkrywania, projektowania oraz zastosowania. W książce znajdziemy przeróżne inspiracje tworzenia rytuałów wspomagających kreatywność, innowacje, energetyzujące, wspomagające odporność czy radzenie sobie z konfliktami. Propozycji jest tak wiele, że jestem przekonana iż każdy może coś dla siebie znaleźć inspirującego i potrzebnego w pracy czy dla własnego rozwoju.

Podręcznik jest bardzo praktyczny a do tego bardzo ciekawie opracowany graficznie. Znajdziemy tu na niemalże każdej stronie proste, miłe dla oka grafiki, wspomagające myślenie i zapamiętywanie. Przez takie opracowanie książka wydaje się być jeszcze „lżejsza do czytania”, ale nie umniejsza to w niczym przydatności przedstawionych sposobów budowania kreatywnych rytuałów.

Tytuł:

„Kreatywne rytuały przydatne w pracy ”


Autor

Kursat Ozenc & Margaret Hagan