Gretchen Rubin w swojej książce dokładnie opisuje drogę do osobistego szczęścia. Każdy z nas inaczej definiuje szczęście, ale droga do jego osiągnięcia zdaniem autorki jest bardzo podobna. To nawyki sterują całym procesem osiągania szczęścia i satysfakcji w różnych sferach naszego życia.

W podręczniku, bo tak należy traktować wspomnianą pozycję książkową znajdziemy dużo odniesień do życia autorki, jej bliższej i dalszej rodziny, przyjaciół i znajomych. Autorka na sobie samej testuje budowanie solidnych nawyków. Jest przy tym bardzo krytyczna ale nie poddaje się i walczy ze swoimi słabościami. Co jakiś czas odnosi się do wyników badań, pokazując, że osobiste doświadczenia zestawia z podejściem naukowym w tym zakresie. Polemizuje z „nagradzaniem się” we wzmocnieniu nawyku, zdecydowanie preferując drobne przyjemności.

Zagłębiając się w treść podręcznika można odnieść wrażenie, że wszystkie lub prawie wszystkie warianty „obchodzenia” nawyków zostały przez autorkę uchwycone. Na każdy problem z nawykiem Gretchen Rubin ma konkretną poradę. Skuteczne planowanie, kontrola, notowanie czy poświecenie czasu jest w stanie zwyciężyć pokusy. Porady są dostosowane do 4 typów osobowości. W zależności od tego czy jesteśmy prymusami, wątpiącymi, buntownikami czy zobligowanymi będziemy różnie reagować na proces kształtowania się nawyków.

W książce znajdziemy Quiz Typy osobowości, aby móc się dowiedzieć jaki typ prezentujemy. Dzięki temu liczne porady zawarte w książce możemy traktować bardzo osobiście. Jeżeli chodzi o mnie to przeczytaną książkę zaliczam do tych interesujących, porządkujących wiedzę o nawykach i proponujących konkretne rozwiązania do wdrożenia od zaraz. Polecam serdecznie.

Tytuł:

„Lepiej! 21 strategii, aby osiągnąć szczęście ”


Autor

Gretchen Rubin