Tom Corley i Michael Yardney w swojej książce „Nawyki bogatych i biednych” porównują ze sobą sposoby działania, myślenia oraz nawyki ludzi, którzy uważają się za bogatych oraz tych, którzy narzekają na brak pieniędzy. Autorzy wielokrotnie podkreślają, że nie chcą nikogo urazić a jedynie wykazać pewne typowe zachowania „biednych” i „bogatych”. W tym celu dokonują wnikliwej analizy wyników badań własnych, które prowadzili przez 5 lat. Przejrzyste przykłady, proste objaśnienia i gotowe rozwiązania w postaci konkretnych nawyków  są mocnym atutem tej książki.

Znajdziemy tu wiele prawd życiowych oraz mechanizmy ich powstawania. Przeczytamy o tym dlaczego ludzie bogaci dalej się bogacą a biedni ubożeją jeszcze bardziej. Co ich tak naprawdę różni i jak żyją na co dzień.  Jakie podejmują decyzje i co ostatecznie warunkuje ich zasobność finansową lub jej brak. W jaki sposób rozpoczynają dzień i czy radzą sobie z dyscypliną wewnętrzną.

Wyniki badań prezentowane przez autorów umożliwiają ustalenie w jaki sposób żyją ludzie bogaci, jaki stosunek mają do wydatków i zarabiania pieniędzy itp. Cechą wspólną łączącą bogatych i biednych są nawyki, które są bardzo pomocne w procesie bogacenia się.

W książce znajdziemy dokładne opisy dobrych nawyków pozwalających na wzbogacenie się. Są one uzupełnione o dodatkowe wskazówki typu: pisanie afirmacji, rozpisywanie celów, utrzymywanie rozwijających kontaktów interpersonalnych czy też korzystanie z pomocy doradców i mentorów.
Autorzy również zwrócili uwagę na cele negatywne, które mogą stać w opozycji do rozwoju
finansowych zasobów. Czytelnik znajdzie tu również przesłanie , mówiące o tym, że nastawienie na bycie bogatym wpływa na następne pokolenia. Dzieci bogatych stają się bogate a biedni rodzice nie są w stanie wpoić swoim dzieciom nawyków ludzi bogatych. To dobry czas, aby to zmienić. Korzystając z dokładnego opisu nawyków ludzi bogatych oraz konkretnych przykładów dowiadujemy się w jaki sposób zacząć działać.

W pierwszej części autorzy opisują swoje doświadczenia życiowe i zawodowe, aby przekonać czytelników, że warto im zaufać w kwestii pomnażania pieniędzy i stawania się człowiekiem bogatym.  

Druga część należy do Michaela Yardneya, w której opisuje jak rozwinąć w sobie sposób myślenia człowieka bogatego. Zaś w trzeciej części Tom Corley dokładnie opisuje nawyki bogatych i biednych. W ostatnim rozdziale  oboje autorów dokonuje ostatecznego podsumowania podkreślając relacje i sposób myślenia ludzi bogatych. Tu również znajdziemy podpowiedź czego każdy rodzic powinien nauczyć swoje dzieci.

Jeżeli jesteś zainteresowany tym w jaki sposób ukształtować w sobie i najbliższych nawyki człowieka bogatego to ta książka jest zdecydowanie dla Ciebie. Sami autorzy podkreślają, że przeczytali wiele książek o tej właśnie tematyce. Różne podejście do tego zagadnienia pozwala na spojrzenie z odmiennej perspektywy.

Tytuł:

„Nawyki bogatych i biednych”


Autor

Tom Corley, Michael Yardney