Od wielu lat zajmuje się zagadnieniem komunikacji między ludźmi, prowadząc szkolenia warsztaty czy konsultacje indywidualne. Jednakże po raz pierwszy zaczęłam zastanawiać się  nad komunikacją ciała i naszego umysłu. Wszystko to za sprawą książki, która ostatnio wpadła w moje ręce. Autor Deepak Chopra pokazuje czytelnikowi znaczenie właściwej komunikacji pomiędzy naszym ciałem a umysłem.Zachęca do zmiany sposobu myślenia, który bezpośrednio przełoży się na zmianę sposobu jedzenia, a tym samym poprawi jakość  naszego życia. Koncepcja współzależności umysł-ciało przedstawiona przez autora wydaje się sensowna, zwłaszcza, że oparta jest na konkretnych przykładach..

Jako lekarz w naukowy lecz bardzo prosty i obrazowy sposób przedstawia informacje o naszym organizmie i tym co się z nim dzieje, gdy notorycznie go zaniedbujemy. Według autora organizm sam jest w stanie się leczyć i regenerować, ale potrzebuje do tego równowagi i naszej uważności na jego potrzeby. Sam autor borykał się z nadwagą, aż w końcu zaczął przyglądać się swojemu życiu.

Z własnej perspektywy oraz swoich pacjentów proponuje konkretne rozwiązania, ponieważ emocje, zajadanie stresu są  głównymi winowajcami przybierania na wadze. Odzyskanie kontroli nad naszym życiem wymaga od nas postawienie na równowagę, harmonię , uważność i wdzięczność. To słowa klucze, które można odnaleźć w niejednej książce jednakże autor do tych pojęć dodaje konkretne rozwiązania.  Zaproponowane  ćwiczenia do pracy nad sobą praktycznie można zacząć od zaraz. To właśnie te porady sprawiają, że książka jest również praktycznym poradnikiem.

Na samym końcu znajdujemy również przeróżne przepisy na przyrządzanie zdrowych posiłków. Muszę przyznać, że czytając recenzowaną przeze mnie książkę towarzyszył mi spokój i harmonia. Trudno powiedzieć jednoznacznie czy to wpływ samego teksu czy raczej okoliczności przyrody, w których  go czytałam. A może jedno i drugie?

Tytuł:

 „Jak zaspokoić apetyt, głód życia i pragnienie szczęścia” ”Autor

Deepak Chopra