Chip i Dan Heathowie napisali książkę  o naturze człowieka i zmianach w życiu. Natrafimy tu na bardzo dużo przykładów z życia wziętych jak również analizy wyników badań naukowych. Bracia podają też konkretne rozwiązania jak na przykład wprowadzenie schematu zmiany czy doceniania. Ich analiza jest bardzo klarowna ponieważ od pierwszych stron czytelnik dostrzega jasno skonstruowaną postać słonia i jeźdźca. Te postaci odnoszą się do naszej strony emocjonalnej jak i racjonalnej.

Emocjonalny jest słoń a racjonalny jeździec. Wydawało by się, że to jeździec zawsze wytycza drogę, wskazuje cel, ale słoń jest na tyle duży , że może bez problemu zdominować jeźdźca. Kolejne rozdziały to opis natury słonia i jeźdźca oraz opis różnych sytuacji, które wynikają z ich relacji a także propozycje rozwiązań. Problemy z motywowaniem pracowników, brak odpowiednich procedur, uleganie wpływom zespołu to jedne z wielu poruszanych w książce zagadnień.

Osobiście zainteresowała mnie koncepcja przechodzenie od zainteresowania „co poszło nie tak”, do wzmocnienia  „co poszło dobrze”- bo trzeba to powtórzyć. Wspomaganie kreatywności w zespołach, tworzenie atmosfery do generowania twórczych pomysłów to kolejny temat podejmowany przez autorów książki. Oczywiście wszystkiego co wiąże się z naturą ludzką i zmianami nie sposób omówić w jednym opracowaniu. Dlatego tak właśnie należy traktować książkę braci Heath. Jak dla mnie duże znaczenia ma też  to co czytaliśmy wcześniej ponieważ w moim przypadku cytowane wyniki badań odnalazłam już w innych opracowaniach.

Mimo to jak dla mnie książka warta przeczytania. Przedstawia konkretną wiedzę ale w lekki sposób podany. Idealny wręcz na wakacje.

Tytuł:

„Pstryk. Jak zmieniać, żeby zmienić”


Autor

Chip i Dan Heath