Mapa marzeń to bardzo skuteczne narzędzie rozwojowe służące głównie do wizualizacji pragnień w rożnych sferach naszego życia. Działa na naszą podświadomość podobnie jak afirmacje, jedynie z taką różnicą, że zamiast zapisywanych słów stosujemy odpowiednie grafiki. Co ciekawe z powodzeniem możemy taką mapę samodzielnie wykonać postępując zgodnie z kilkoma zasadami.

Warsztat rozwojowy z wykorzystaniem mapy marzeń miałam przyjemność przeprowadzić jakiś czas temu dla moich koleżanek z Klubu Kobiet Biznesu Kultura Sukcesu, którego jestem założycielką. Na spotkaniu pojawiła się również Dana uczestniczka programu TTV ”Zamiana żon” wraz z ekipa telewizyjną. Dzięki temu mam piękną pamiątkę oraz satysfakcje, że kolejną osobę mogłam nauczyć prawidłowego wykonywania mapy marzeń oraz zachęcić telewidzów do wizualizowania marzeń.

Kiedy rozpocząć tworzenie własnej mapy?

Najczęściej zachęca się do wykonania mapy na początku nowego roku. Niektórzy  proponują, aby ją wykonać, gdy przypada nów czy pełnia lub też początek roku astrologicznego. Jeszcze inni sugerują, aby wybrać datę szczególnie  dla siebie ważną taką jak na przykład dzień urodzin.
Osobiście uważam, że każdy dzień jest odpowiedni ,aby zrobić taką mapę i zdecydowanie nie warto czekać do stycznia. Nie chodzi tu o „dobry czas” a jedynie o pewne warunki, które należy spełnić.

Jak się przygotować do wykonania mapy marzeń?

Sugeruje przeznaczyć czas tylko dla siebie tj. około 2-3 godzin, aby się nie spieszyć i by nikt nam nie przeszkadzał. Wyciszyć telefon komórkowy, zamknąć komputer i oddalić myśli od codziennych obowiązków. W końcu tu chodzi o nasze życie, szczęście, satysfakcję i rozwój.
Zachęcam do zakupu arkusza szarego papieru ponieważ jest wystarczająco mocny i odpowiednio duży. Do tego zgromadzenie w jednym miejscu kolorowych czasopism, kleju, nożyczek, pisaków, kredek, farbek oraz taśmy klejącej, aby nam się brzegi dużej kartki papieru nie przesuwały. Możemy też zakupić płótno w ramie i z niego skorzystać. To już pozostawiam do osobistej inwencji. Ważne jest by nasze dzieło po jego wykonaniu było blisko nas np. wisiało na ścianie, w zasięgu naszego wzroku.

Czy zdolności artystyczne są niezbędne?

Pamiętaj, że ćwiczenie wykonujesz dla siebie dlatego wszelkie opory i narzekania typu nie mam zdolności manualnych są naprawdę zbyteczne. Nie wystawiamy swojej pracy na konkurs plastyczny lecz robimy ją dla siebie. Nasze dzieło wyraża naszą podświadomość. Nasze marzenia zostają zobrazowane przez symbole, obrazy i grafiki, które sami dobieramy. Technika z jakiej korzystamy jest absolutnie dowolna. Możemy wyklejać grafiki z gazety, malować czy rysować. Wszystko to służy zobrazowaniu naszych pragnień.

Co dalej, gdy przygotowaliśmy wszystkie potrzebne materiały?

Najbardziej popularnym sposobem wykonania mapy marzeń jest wykorzystanie siatki z 9 polami wywodzącej się z Feng Shui. Każde  pole reprezentuje określone wartości. Twoim zadaniem będzie uzupełnienie tych pól za pomocą grafik czy rysunków. Po dłuższym zastanowieniu i  przeanalizowaniu Twoich marzeń każde pole uzupełniasz grafiką z gazet, własnymi rysunkami czy symbolami. Pamiętaj, że za każdym razem, gdy wykonujesz mapę marzeń rozpoczynasz od centralnego pola JA a następnie przechodzisz do innych pól bez wyznaczonej kolejności.

Życzę miłej pracy pełnej troski o swoje życie i rozwój, przepełnionej marzeniami. Jeżeli jednak zdecydujesz się wykonać mapę marzeń pod okiem trenerki rozwoju napisz do mnie i umów się na spotkanie (również online).

Dr Iwona Tyrna-Łojek trenerka rozwoju interpersonalnego, zawodowego, mentalnego oraz kreatywności.  www.kulturasukcesu.pl kontakt@kulturasukcesu.pl Znajdziesz mnie również na FB i Instagram .