Caserta to niewielkie miasto we Włoszech niedaleko Neapolu. W jego centrum usytuowany jest pałac, który pochodzi z II połowy XVIII wieku. Ten barokowy kompleks z czterema dziedzińcami porównuje się  do francuskiego Wersalu. Ta była rezydencja Burbonów posiada ponad 1200 pokojów. Do dyspozycji zwiedzających jest udostępniona tylko część pomieszczeń. Wszystkie bogato wyposażone, dostojne i eleganckie. Przepych zawsze wysuwa się na pierwszy plan. Kryształowe żyrandole, stylowe meble dopełniają całość.

Ogromna przestrzeń oraz okiennice sprawiają, że zwiedzanie pałacu w upalny dzień to wielka przyjemność. Wszechobecny chłód daje ukojenie. Ze względu na swoją atrakcyjność, wnętrza pałacowe zostały wykorzystane podczas kręcenia scen  w kilku znanych filmach. W dwóch częściach  Gwiezdnych  wojnach: Mroczne widmo i Atak klonów stały się  królestwem  Naboo.   
W  pałacu kręcono również sceny do  filmu Anioły i Demony oraz III część Mission Impossible.
Znając choć jeden z tych filmów z łatwością można  przywołać  w pamięci poszczególne sceny. To zdecydowanie ciekawe uczucie.

Część pałacowych komnat została wykorzystana do prezentacji współczesnej sztuki co również jest warte uwagi. Na terenie pałacu znajduje się kawiarnia oraz toalety. Zwiedzanie ogrodów w różnych stylach  z fontannami i kaskadami wodnymi odbywa się za dodatkową opłatą. Ze względu na rozległy teren proponowany jest przejazd dorożką. W ogrodach upał jest już bardziej odczuwalny.
W miesiącach letnich kasa biletowa czynna jest do 18.00 a zwiedzanie odbywa się do 19.30. Zakup biletów tuż przed zamknięciem kas daje możliwość zwiedzania bez tłumów turystów, zdecydowanie spokojniej , ale wówczas trudno zmieścić się w czasie ze zwiedzanie ogrodu.