W trakcie ubiegłorocznych wakacji spędziłam ponad 3 tygodnie wśród osób skupionych wokół Polonii kanadyjskiej w Montrealu. Dzięki uprzejmości pani Janete Adamowski prezes grupy Polsko-Kanadyjskiego Towarzystwa Wzajemnej Pomocy miałam możliwość uczestniczyć w różnych wydarzeniach i spotkaniach organizowanych przez Polaków za oceanem.

W pierwszym dniu pobytu zostałam zaproszona do polonijnego radia Montreal jako gość specjalny. Miałam również zaszczyt napisać artykuł do magazynu Radia Polonia PANORAMA.  
Gorące przyjęcie mojej osoby przez rodaków mieszkających poza ojczyzną odczuwałam na każdym kroku. Pytania o Polskę pojawiały się niemal codziennie.

Odwiedzając polski kościół zwróciłam uwagę na rozwieszone obok kanadyjskich również flagi biało-czerwone oraz napis „Polska Ojczyzna Nasza”.  Taki widok  zdecydowanie  chwytał za serce. Podobnie jak tablice rejestracyjne na samochodach ze znaczkami polskiej flagi. To nie tylko symbole, ale i konkretne działania wskazywały na dużą więź ze wszystkim co polskie.

Zostałam zaproszona na piknik kukurydziany, który odbył się na farmie polskiej. To było ogromne przeżycie dla mnie. W trakcie podróży cały autobus śpiewał polskie pieśni. Na miejscu przygotowane zostały typowe polskie dania. Spotkanie było połączone z polską mszą polową po której miałam przyjemność wręczyć Janete Adamowski statuetkę oraz tytuł „Osobowość Kultury sukcesu” za olbrzymi wkład w rozwój Polonii kanadyjskiej oraz wieloletnią działalność społeczną.

W trakcie spotkania przeżyłam niezwykle chwile wypełnione miłością do Polski, tradycji i kultury.

Podczas pikniku pan Eugeniusz Łoboda recytował z pamięci całe rozdziały Pana Tadeusza. Zapytany przeze mnie o motywy wytrwałej i bardzo skutecznej nauki na pamięć tak dużych fragmentów pan Eugeniusz odpowiedział mi, że to tęsknota za krajem skierowała go do tego.

Uczestniczyłam w jeszcze jednym wydarzeniu polonijnym w Montrealu. To tam właśnie na przeróżnych straganach można było zakupić polskie specjały, książki, odzież czy też zapisać się do polskiej szkoły. Na scenie występowały zespoły ludowe a z megafonów rozbrzmiewała polska muzyka. Podczas spotkania z Polonią kanadyjską zostałam poproszona przez panią prezes Ewę Łobodę o wpisanie się do księgi pamiątkowej. Z radością podjęłam się tego zadania.

Za serce również chwycił mnie piękny mural poświęcony Polsce, który znajduje się w Montrealu. Byłam, widziałam i doświadczyłam tego pięknego wyrazu patriotyzmu.

Z radością w sercu, z szacunkiem i podziwem osoby skupione wokół Polonii kanadyjskiej wyrażają swoją miłość do matki Ojczyzny Polski. Również w dniu 11 listopada, kiedy w Polsce obchodzimy Święto Niepodległości.