Chcąc zwiedzić miasto Quebec i jego okolice postanowiliśmy skorzystać z biura podróży znajdującego się w Montrealu. Chcieliśmy osobiście sprawdzić to biuro wykupując najpierw wycieczkę jednodniową, by później skorzystać z bardziej rozbudowanej oferty.

Punktualnie wyruszyliśmy w drogę, wygodnym autokarem. Oprócz krótkiej przerwy na toaletę, pierwszy nasz dłuższy postój związany był ze zwiedzaniem wodospadu Montmorency Falls, który jest wyższy o prawie 30 metrów od Niagary, ale nie tak rozległy. Muszę przyznać, że sporą atrakcją jest wjazd kolejką linową na szczyt, a następnie spacer po wiszącym moście wzdłuż całego wodospadu. Obok znajdują się platformy widokowe, z których można podziwiać piękno i siłę piętrzącej się wody, opadającej z hukiem. W tym miejscu warto zatrzymać się na dłużej by podziwiać piękno przyrody i zrobić pamiątkowe zdjęcia. Nieopodal znajduje się restauracja Manoir Montmorency z widokiem na wodospad. Idąc dalej napotkamy park z piękną zielenią i miejscem gdzie najczęściej kierowcy autokarów  oczekują na podróżujących, aby wybrać się w dalszą drogę.

Wjeżdżając do miasta Quebec w pierwszej kolejności biuro podróży organizuje dla chętnych oglądanie panoramy z platformy widokowej. Jest to jedna z opcji do wyboru, szczególnie dla tych, którzy nie lubią lub nie mogą dużo chodzić. Podobnie jest z atrakcjami typu City Tour czyli zwiedzanie miasta zza szyb podmiejskiego autobusu lub  z pokładu statku wycieczkowego.

Dla tych którzy uwielbiają piesze wędrówki szczerze polecam spacer po małych, wąskich i kolorowych uliczkach, wały Starego Miasta, Zamek Chateau Frontenac (luksusowy hotel). Poszczególne punkty widokowe rozmieszczone przy samej rzece, prowadzące na sam szczyt wzniesienia zapewniają dostęp do pięknego krajobrazu. Warto poświęcić 2-3 godziny na osobiste odkrywanie tej części miasta.

Quebec był od samego początku jeszcze na etapie planowania na mojej liście miejsc do zwiedzenia w Kanadzie. Muszę przyznać, że się nie zawiodłam. To był cudowny dzień, pełen wrażeń i zachwytu nad nowopoznanymi miejscami: wodospadem Montmorency i miastem Quebec.