Podobnie jak Pompeje miasto Herkulanum został założone nieopodal wulkanu Wezuwiusz, którego erupcja zniszczyła je w 79 roku i pozbawiła życia wielu ludzi. Wcześniej  pełniło funkcje miasta handlowego oraz stanowiło miejsce wypoczynku dla bogatej ludności.

Obecnie Herkulanum zwiedzamy pod poziomem ulicy , dlatego też po przejściu kas biletowych widzimy całe miasto z góry co potęguje efekt oczarowania i zachwytu. Taki widok zachęca do zwiedzania i to jak najszybciej, oby więcej widzieć z bliska. Znajdziemy  tu przepych, bogactwo, dbałość o szczegóły architektoniczne a wszystko doskonale zachowane. Miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia.

Zwiedzanie zajmuje około 2 godzin. Przy kasach biletowych można  zaopatrzyć się w mapę to zdecydowanie ułatwia zwiedzanie indywidualne bez przewodnika.  Bilety są sprzedawane do godziny 18.00 a ostatni zwiedzający muszą opuścić teren archeologiczny do 19.30. Przy kasie biletowej znajdują się bezpłatne toalety, ale w wodę należy zaopatrzyć się we własnym zakresie