Na temat narzekania, mechanizmów jego powstania oraz skutkach dla naszego zdrowia miałam okazję się wypowiedzieć dla Polskiego Radia w audycji Cztery pory roku. Samo narzekanie może być dla nas korzystne, jeżeli tylko będziemy nad nim sprawować kontrolę. Jeżeli podzielimy się naszymi negatywnymi spostrzeżeniami z bliską, zaufaną osobą bądź też terapeutą czy psychologiem możemy poczuć znaczącą ulgę. Tak gdzie się, kiedy możemy oddać komuś nasz problem, podzielić się nim a przy okazji ponarzekać. 


Jednakże, gdy narzekamy przy każdej okazji, przy różnych osobach i w różnych okolicznościach to takie zachowanie staje się niebezpieczne dla nas samych jak i naszych słuchaczy. Badania naukowe dowodzą, że narzekanie niszczy nasz mózg, a dokładnie obszar, który jest odpowiedzialny za rozwiązywanie problemów i naszą pamięć. Niestety narzekanie może przejść w nawyk i stać się naszym sposobem na życie a to jest bardzo niebezpieczne dla nas. Tworzy pesymistyczny obraz rzeczywistości i poczucie braku sprawczości. 


Może się też zdarzyć, że narzekamy jedynie na konkretne osoby, po to by móc poczuć się osobami „lepszymi” od innych. Bo to „inni” są gorsi od nas, popełniają błędy itp. To daje nam poczucie wyższości, ale sprawia, że nasze poczucie wartości i tak nie rośnie. Zakrzywienie obrazu rzeczywistości wcale nam nie pomaga. Warto więc jak dla własnego zdrowia ograniczyć narzekanie i skoncentrować się jedynie na tym konstruktywnym. Jak to zrobić:


Wyznacz sobie granice swojego narzekania na dowolny temat i ustal z samym sobą, że pomartwisz się np.15 minut a potem wykorzystując swoje atuty, predyspozycje czy umiejętności wyznaczysz kierunek rozwiązania problemu i zaczniesz działać.


Zadzwoń do zaprzyjaźnionej osoby czy umów się z terapeutą i porozmawiaj o tym na co obecnie narzekasz. Otwórz się na sugestie i spójrz na problem z innej perspektywy, poszukuj rozwiązań. Walcz z samym sobą nie dopuszczając by narzekanie opanowało Cię bez reszty. Zadaj sobie pytanie, dlaczego tak postępujesz? Jeżeli nie potrafisz naleźć odpowiedzi na to pytanie zapytaj specjalistów czy sięgnij po literaturą fachową.


Bądź wdzięczny każdego dna za to co masz, kim jesteś. Opieraj się na własnych atutach. Pobudzaj swoje pozytywne myślenie. 

Sprawdź to naprawdę działa.  .

Serdecznie zapraszam do wysłuchania wypowiedzi na antenie Polskiego Radia Jedynka w audycji Cztery pory roku - TUTAJ.