1. Wybielanie zębów stało się ostaniu bardzo modne. Na rynku można spotkać wiele ofert związanych z tym zabiegiem. Zęby można wybielić w domu czy w gabinecie kosmetycznym. Dlaczego więc powinniśmy je wybielać w gabinecie dentystycznym?

Zęby są domeną stomatologa, więc tak jak nie chodzimy ostrzyc się idąc do sklepu spożywczego, tak i wybielanie zębów powinno się odbyć pod okiem specjalistów, którzy wykonają ten zabieg dobrze i bezpiecznie dla zdrowia. Stomatolodzy korzystają z preparatów o znacznie wyższym stężeniu, niż te dostępne w aptekach i sklepach internetowych, jednak są one bezpieczne dla zębów, a ich działanie jest skuteczniejsze i potwierdzone badaniami. Profesjonalne wybielanie nie zwiększa podatności zębów na próchnicę oraz nie osłabia ich struktury, może jedynie spowodować przejściową nadwrażliwość. Plusem tego rozwiązania jest również fakt, że zostaniemy poinformowani o ewentualnych przeciwwskazaniach do zabiegu.

2. Powiedziała Pani o przeciwwskazaniach, kto w związku z tym nie powinien wybielać zębów?

Oprócz wielu przeciwwskazań medycznych, związanych z chorobami przewlekłymi np. choroba nowotworowa, cukrzyca czy epilepsja, Pacjent poddający się wybielaniu powinien mieć zęby wolne od próchnicy, nie cechujące się nadwrażliwością. Również osoby cierpiące na paradontozę czy też bruksizm nie mogą wybielać zębów. Szczególnym czasem jest też ciąża, dlatego w tym okresie także należy wstrzymać się z tym zabiegiem.

3. A czy nastolatki mogą się poddać zabiegowi wybielania? Czy powinniśmy jakoś specjalnie przygotować się do zabiegu? Z czego szczególnie powinniśmy zdawać sobie sprawę po wykonaniu wybielania?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami unijnymi wybielanie jest możliwe u osób powyżej 18 roku życia. Jeśli jednak zdarza się sytuacja, że 14-15 latek ma bardzo przebarwione zęby i wpływa to znacznie na jego samoocenę lub jest przyczyną negatywnego postrzegania przez otoczenie to dopuszcza się wtedy możliwość wybielenia, jednak wyłącznie pod kontrolą lekarza.

Przed wybielaniem wykonujemy zabieg higienizacyjny zębów, czyli usuwamy kamień i wszelkie naloty w celu wstępnego wyczyszczenia zębów i jak najlepszej i równomiernej absorpcji preparatu wybielającego. Kłopotliwe dla niektórych Pacjentów, i z tego należy zdać sobie sprawę podejmując decyzję o wybielaniu, może być konieczność przestrzegania tzw. „Białego tygodnia” po zabiegu wybielania. Ja rekomenduję nawet dwa tygodnie diety bez pokarmów mogących zabarwić szkliwo. W tym czasie unikamy więc wszelkich produktów zawierających sztuczne, ale także i naturalne barwniki – jemy jedynie jasne, a najlepiej białe produkty. Zakazane jest więc spożywanie niektórych owoców i warzyw np: jeżyn, malin, borówek, wiśni, pomidorów, buraków czy marchwi, ale także słodyczy. Należy zrezygnować z picia kawy, herbaty, soków owocowych, napoi gazowanych i kolorowych alkoholi. Zakazane jest także palenie papierosów. Po wybielaniu zęby są bardzo wrażliwe dlatego unikamy również zbyt gorących i zbyt zimnych napoi, gdyż może to spowodować ból.

Rozmowę przeprowadziła dr Iwona Tyrna-Łojek właścicielka marki "Kultura sukcesu" oraz firmy szkoleniowej,założycielka Klubu Kobiet Biznesu "Kultura Sukcesu"