1. Co to jest kosmetyk naturalny?

Definicja kosmetyku naturalnego nie jest prawnie uregulowana. Często dochodzi więc do nadużycia tego pojęcia, ponieważ europejskie prawo zaniedbało nieco obszar kosmetyków naturalnych i organicznych. Dopiero niedawno powstała norma ISO 16128 stanowiąca niejako „pierwszy krok” do prawnej interpretacji. Umowna definicja kosmetyku naturalnego, ujednolicona przez Komitet Ekspertów Produktów Kosmetycznych podaje, że kosmetyk naturalny to produkt, który ma upiększać i pielęgnować za pomocą substancji naturalnych. Jest przyjazny dla skóry i środowiska, sprzyja zdrowiu, wspiera samoregulację organizmu i wspomaga utrzymywanie naturalnej urody i harmonijny rozwój ciała i umysłu. Inna definicja mówi, że kosmetyk naturalny to produkt otrzymany ze składników pochodzenia naturalnego (roślinnego, zwierzęcego, mineralnego), uzyskanych metodami fizycznymi (np. tłoczenie, ekstrakcja, filtracja, destylacja, suszenie itp.) i mikrobiologicznymi lub enzymatycznymi.
Ciekawostką jest, że na świecie już ponad 30% konsumentów oczekuje, że kosmetyki będą robione tylko z wykorzystaniem składników naturalnych (oczekiwanie to dotyczy zwłaszcza kosmetyków do skóry).

2. Czym się różni kosmetyk naturalny od konwencjonalnego?

Kosmetyk naturalny często bazuje na hydrolatach roślinnych zamiast wody destylowanej. Jest bogaty w składniki o wielokierunkowym działaniu. W kosmetykach tego typu znajdziemy oleje roślinne oraz olejki eteryczne natomiast w produktach kosmetycznych konwencjonalnych przeważają np. oleje mineralne czy syntetyczne kompozycje zapachowe. W kosmetykach naturalnych nie stosuje się syntetycznych barwników, występujących w tych tradycyjnych, które często spotykamy na półkach drogeryjnych.

3. Jakie substancje są niemile widziane w kosmetykach naturalnych?

W przypadku tego typu produktu Komisja Europejska odsyła do stosowania kryteriów certyfikacji kosmetyków naturalnych i organicznych. Producent nie jest zobligowany do certyfikacji kosmetyku naturalnego, ale substancje, które są zabronione przez organizacje specjalizujące się w tym zakresie nie są mile widziane ogólnie w tzw. kosmetykach naturalnych. Cechą wspólną wszystkich tego typu organizacji są pewne zasady dotyczące na przykład niestosowania surowców pozyskanych z martwych zwierząt, oleju mineralnego i innych pochodnych ropy naftowej, silikonów, substancji etoksylowanych (PEG), barwników syntetycznych, aromatów syntetycznych, poliakrylanów (karbomery), surowców pochodzących z roślin modyfikowanych genetycznie, konserwantów nie-identycznych z naturalnymi itp. Oczywiście to tylko niektóre zasady dotyczące kosmetyków naturalnych, są one niezwykle restrykcyjne i nie dotyczą samych surowców, ale również całego procesu produkcyjnego itp.

Rozmowę przeprowadziła Iwona Tyrna-Łojek właścicielka marki "Kultura sukcesu" oraz firmy szkoleniowej AKREO, założycielka Klubu Kobiet Biznesu "Kultura Sukcesu"