Z koncepcją „Czarnego łabędzia”, którą przedstawił Nassim Nicholas Taleb z wielką przyjemnością się zapoznałam. Książka została wydana w 2006 roku, a obecnie jest uzupełniona o dodatkowy esej. Bardzo szybko za pomocą mocnych argumentów przekonuje czytelnika o tym, że zjawiska nagłe, trudne do przewidzenia mają ogromny wpływ na gospodarkę, finanse oraz życie każdego człowieka.

Jednakże dla tych, którzy jeszcze wątpią w znaczenie takich przypadkowych zdarzeń autor przygotował bardzo dużo opisów sytuacyjnych i konkretnych przykładów. W książce wspomina, że wiele lat temu opisywał zdarzenia podobne do ataku na WTC w Nowym Yorku oraz pojawienie się wirusa, który zmienia dokładnie wszystko. Szczerze też przyznaje, że niektórzy traktują go jako osobę, która potrafi przewidzieć przyszłość i zjawiska nią rządzące. Nic bardziej mylnego. Autor koncepcji „Czarnych łabędzi” uczula nas jedynie na ogrom znaczenia zjawisk nieprzewidywalnych, które zapewne się wydarzą w naszym życiu.

Co do samej formy przekazu tej koncepcji mam duże zastrzeżenia. Po pierwsze zdania wielokrotnie złożone z nagminnymi nawiasami, a w nich treści żyjące sobie własnym życiem. To bardzo utrudnia czytanie i jest momentami nieznośne do tego stopnia, że trzeba robić sobie przerwę by nie cisnąć książką w ścianę.

Po drugie nie akceptuję natarczywej wręcz krytyki, wyśmiewania się i drwin pod adresem pewnej grupy zawodowej. Po trzecie wiele fragmentów książki jest po prostu nurzących i jak sam autor pisze można je pominąć.
Duża wiedza, spore doświadczenie życiowe i zawodowe oraz bardzo interesująca koncepcja „Czarnych łabędzi” czyni z tej książki pozycję wartą do przeczytania

Tytuł:

„Czarny łabędź. Jak nieprzewidywalne zdarzenia rządzą naszym życiem”


Autor

Nassim Nicholas Taleb