Ostatnio prowadziłam warsztat dotyczący wprowadzania zmian w życiu kobiet. Otrzymałam wiele pozytywnych komentarzy za co serdecznie dziękuję. Jedna z opinii dotyczyła składania obietnic i ich spełniania. Pozwoliłam sobie przytoczyć ją w całości.

"Pięknie dziękuję za pomoc i za Pani zwrotnego mejla. Bardzo mnie Pani miło zaskoczyła. Mało jest osób, które bezinteresownie pomagają i są słowne, Zazwyczaj na szkoleniach czy warsztatach prowadzący daje namiary na siebie zachęca do kontaktu, ale potem ignoruje (...) Pani jest wyjątkiem od reguły” - Ania

Dla mnie dotrzymywanie obietnic jest bardzo ważne. To świadectwo mojej prawdomówności, rzetelności oraz szacunku dla drugiej osoby.
Jest podstawą w budowaniu silnej marki osobistej JA. Ten mechanizm działa w dwie strony. Tak my oceniamy innych i w taki sam sposób jesteśmy oceniani.

Ta prosta zasada niestety jest bardzo często bagatelizowana. Jeżeli masz problemy z dotrzymywaniem obietnic po prostu nie składaj deklaracji bez pokrycia. Bądź asertywna(y) jeżeli coś wykracza poza twoje możliwość lub po prostu nie chcesz tego zrobić. Powiedz to otwarcie i szczerze.

Wówczas twoje deklaracje staną się prawdziwe a inni przyjmą je do wiadomości nie oczekując nic więcej. Jeżeli jednak chcesz realizować obietnice to skoncentruj się na tej czynności.

Zadaj sobie pytania:

  • W jaki sposób będziesz spełniać zadeklarowaną obietnicę?
  • Ile potrzebujesz czasu na jej realizację? (określ ramy czasowe i poinformuj innych o tym}
  • Kto może Ci pomóc w realizacji zadeklarowanej przez Ciebie obietnicy?
  • Czy potrzebujesz wzmocnienia jakiś cech, aby dobrze radzić sobie z obietnicami? (np. popracuj nad asertywnością, planowaniem, prokrastynacją itp.)


Jestem pewna, że odpowiadając na te pytania i podejmując pracę nad sobą zdecydowanie wzmocnisz swoją markę osobistą. Wzrośnie też szacunek do samego siebie jak i pewność siebie. Dlaczego? bo zazwyczaj ludzie niesłowni wiedzą, że zawiedli innych i próbują uciekać od kontaktu z ludźmi. Zdarza się, że notorycznie przepraszają, ale i tak nie zmieniają się. TY możesz pójść o krok dalej i zacząć obiecywać i realizować.