Z cyklu "Klubowiczki piszą":

Elżbieta Gałęzowska

Każda z nas jest inna i wyjątkowa jednak czasem warto znać ogólne zasady rządzące doborem biżuterii. Poniżej kilka z nich. Długie ozdoby, np. naszyjniki optycznie wyszczuplają sylwetkę, natomiast krótkie - zaokrąglają ją i skracają optycznie. Na szczupłą rękę można założyć grubszą, bardziej masywną biżuterię - np. szeroka bransoletka sprawi, że zbyt szczupła ręka wyda się większa.

Jeśli uważasz, ze masz zbyt krótką szyję, możesz ją optycznie wydłużyć za pomocą naszyjników albo kolczyków. Naszyjnik powinien być delikatnym łańcuszkiem, nieprzylegającym do szyi, lub dłuższym wisiorkiem.

Biżuteria przylegająca do szyi pogrubia ją i skraca, nadaje masywności. Za pomocą odpowiedniej długości wisiorka możesz również optycznie powiększyć swój biust. Służą do tego długie, masywne, bogato zdobione korale.

Jeśli natomiast natura obdarzyła Cię obfitym biustem, najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji będą wisiorki czy ozdoby sięgające do połowy długości mostka.

Dobór kolczyków do kształtu twarzy.

Twarz trójkątna charakteryzuje się wąskim podbródkiem (często w szpic), szerokim czołem oraz szeroko rozstawionymi kośćmi policzkowymi. Należy unikać akcentowania górnej części twarzy (czyli kolczyków, które są szersze w górnej części i zwężają się ku dołowi) a skupić się na równoważeniu części dolnej z górną. Właściwe jest noszenie kolczyków węższych u góry i rozszerzających się ku dołowi.

Twarz okrągła charakteryzuje się pełnymi policzkami, niskim czołem oraz zaokrąglonym podbródkiem. Jest tak samo szeroka, jak i wysoka, dlatego należy ją optycznie wyszczuplić i wydłużyć. Przy takim kształcie twarzy powinno się unikać kolczyków - kół a także biżuterii o kulistym kształcie. Okrągła buzia będzie wyglądała na szczuplejszą i bardziej pociągłą, jeśli będzie się nosić wiszące, długie kolczyki, najlepiej zawierającymi elementy pionowe.

Twarz owalna charakteryzuje się dość wysokim czołem i nieco wydłużonym podbródkiem. Rysy są z reguły delikatne. Do tego kształtu twarzy pasują prawie wszystkie kształty i wielkości kolczyków - warto jednak podkreślić swój charakter i osobowość poprzez nietypowe kształty biżuterii.

Twarz kwadratowa charakteryzuje się wystającymi kośćmi policzkowymi a także szerokim czołem i żuchwą. Dla takiego kształtu twarzy polecane są kolczyki o kształcie kulistym, okręgi, łezki - kolczyki o zaokrąglonych kształtach będą prezentować się korzystnie - złagodzą ostrą linię szczęki i policzków. Odradza się noszenia kolczyków o 'ostrych kształtach'.

Należy pamiętać o tym, że każda z Pań ma swój styl i nie warto z niego rezygnować.

Biżuteria ma podkreślać naszą urodę i charakter, powinna być dla kobiety wsparciem, dlatego moda modą a my pamiętajmy, że musimy czuć się zarówno modnie jaki DOBRZE w tym co mamy na sobie.

Powyższa kolekcja dostępna jest na stronie Craft-Art