Po licznych rekomendacjach postanowiłam osobiście odwiedzić Żabie Doły znajdujące się na granicy trzech miast: Bytomia, Chorzowa i Piekar Śląskich. Sam opis tego miejsca, który znalazłam w Internecie był bardzo zachęcający. Jest to poprzemysłowy teren zakładów górniczo-hutniczych, rud cynkowo-ołowianych oraz byłej kopalni węgla kamiennego. Obecnie znajduje się tutaj zespół przyrodniczo-krajobrazowy z wieloma gatunkami ptaków, ssaków, owadów czy płazów.

Pierwsze miłe zaskoczenie to brak tłoku przy bezpłatnym parkingu, na którym umieszczone są tablice informacyjne. Tutaj znajdziemy również zadaszone miejsce do wypoczynku, kilka ławek oraz stanowisko do grillowania. Zgodnie z opisem przechodzimy przez tunel niedaleko parkingu i już jesteśmy jakby w innym świecie.

Krajobraz jest bardzo przyjemny. Dużo zieleni, zbiorniki wodne, liczne trasy rowerowe, pola, łąki i wiele ścieżek do spacerowania. W tym miejscu naprawdę można odpocząć i zrelaksować się. Dookoła jest spokojnie, bez tłumów i gwaru. Miłośnicy wędkowania znajdą tu swoje idealne miejsca.  Ławek jest stosunkowo niewiele a punktów gastronomicznych czy toalet nie dopatrzyłam się. Może coś przeoczyłam, ponieważ cały teren liczy 226 hektarów. Jednakże w czasie upałów warto zaopatrzyć się we własną wodę do picia.

Gdy słońce pali niemiłosiernie można wybrać ścieżki biegnące wzdłuż drzew, które zapewniają cień i przyjemny chłód. Trzeba przyznać, że w tym właśnie miejscu przyroda prezentuje się przepięknie. Wszystko jest tu naturalnie wkomponowane nawet ścieżki rowerowe. Brak wszechobecnej betonozy jest dużym plusem.

Miłe dla oka krajobrazy pozostają na długo w pamięci. Jestem pewna, że tutaj wrócę.